Kombinované pilíře MCC
Hlavní strana › Zlepšení podloží › Technologie › Kombinované pilíře MCC
Geologický profil v oblasti starých řek a v pobřežních pásech se často tvaruje tak, že pod vrstvou nesoudržných půd (písků) jsou půdy slabé a neúnosné. Technologie pilířů MCC byla vyvinuta za účelem zpevňování takových míst. Tato speciální metoda zpevňování výrazně zlepšuje pevnostní a deformační parametry půdy a spojuje v sobě výhody betonových sloupů (dřík pilíře je vytvářen na úrovni neúnosných půd) a zhutňování metodou vibroflotace (pilíř je vytvářen ve vrstvě únosné půdy).
Popis
Pilíře MCC se provádí v několika po sobě následujících fázích:
• Vytvoření otvoru – v závislosti na vlastnostech půdy a okolních stavbách se používá hlubinný vibrátor, tzn. vibroflot, nebo vrták CFA, který umožňuje získat požadovanou hloubku.
• Betonáž – když přístroj dosáhne požadované hloubky, začne se vstřikování betonové směsi do míst, kde se nacházejí organické nebo soudržné půdy. Směs se přivádí pod tlakem tryskami, které jsou připevněny k vibroflotu. Proces betonáže v neúnosných půdách je provázen roztlačováním půdy v důsledku podávání betonové směsi pod tlakem.
• Zhutnění – písčité půdy, které se nacházejí nad vrstvou organických nebo soudržných půd, jsou zhutňovány vibroflotem s možností přidání zrnité frakce.
Využití
Využívání nejčastěji vychází z uspořádání jednotlivých vrstev půdy, proto je nutné před výběrem technologie kombinovaných pilířů MCC provést pečlivou analýzu geologického profilu. Pilíře lze provádět v organických půdách (naplaveniny, rašelina), v měkce plastických soudržných půdách (hlína, prach) a nesoudržných půdách (písek). Často jsou využívány jako zpevnění pod silniční násypy a dalších objekty infrastruktury, nacházejí také své využití pod základy pozemních staveb (budovy a haly).
Realizace
-
• Trasa Sucharského, úsek č. 2, Gdaňsk, cca 41 000 bm,
• Rychlostní silnice S-8: uzel Walichnowy- uzel Vratislav (A1), cca 750 459 bm,
• Budova penziónu ve Wołominu, cca 1 167 bm.
Přednosti
• Efektivní spojení – pilíře MCC jsou řešení, které kombinuje výhody zhutňování půdy vibroflotací a betonovými pilíři. Na jednu stranu není půdní podloží příliš tuhé a na druhou stranu nepředstavují riziko rozmytí pilíře v organických půdách.
• Přizpůsobená půdním podmínkám – metoda MCC je určena do míst, kde se pod vrstvou půdy průměrných parametrů nacházejí půdy slabé a neúnosné, které je třeba zpevnit.
• Hospodárnost – betonový dřík pilíře se provádí pouze v oblasti, kde se nacházejí neúnosné půdy, což výrazně snižuje spotřebu materiálu ve srovnání s jinými technologiemi zpevňování podloží.
• Globální zpevnění – je prováděno jako zlepšení mechanických vlastností půdy mezi pilíři, dochází k němu v průběhu vytváření pilířů pomocí roztlačení/zhutnění půdy.